Sprawdziliśmy na torze limitowaną wersję najmocniejszej odmiany Cupra Formentor. Model oznaczony symbolem VZ5. Napędzana jest 2,5 litrowym turbodoładowanym silnikiem z Audi RS3 o mocy 390 KM i 480 Nm. Samochód przyspiesza od 0 do 100 km/h w 4,2 s.

Postanowiliśmy sprawdzić jaki czas uda się uzyskać SUV-em o masie własnej 1608 kg na Torze Łódź. Do testów otrzymaliśmy samochód osadzony na 20 calowych kołach z oponami Hankook 255/35.

Do pokonania mieliśmy pętlę o długości około 1,5 km i 17 zakrętów z 6,5 metrową różnicą wzniesień. Na pokładzie kierowca i pasażer. Na zewnątrz sucha przyczepna nawierzchnia i temperatura nieco poniżej 20 stopni Celsjusza. Ciśnienie na ciepłych oponach ustawiamy na 2,2 bara na przodniej osi i 2,1 bara na tylnej.

Samochód bardzo dobrze skręca bez nadmiernej podsterowności. Wciśniecie gazu na odpowiednim etapie pokonywania zakrętu powoduje, że Cupra w przewidywalny i oczekiwany przez kierowcę sposób zacieśnia skręt. Jest to zasługa napędu Haldex z inteligentnym dozowaniem momentu obrotowego na obie osie. Delikatnie przechyla się w zakrętach. Zawieszenie bardzo dobrze klei się do asfaltu. Jest przewidywalny, łatwy w prowadzeniu i kontrolowaniu w zakrętach nawet przez niedoświadczonego kierowcę. Silnik działa genialnie, nie brakuje mocy w żadnym zakresie obrotów. Siedmiobiegowa automatyczna skrzynia biegów DSG nieco gubi się na sekcji bardzo ciasnych zakrętów. Być może jest to kwestia oprogramowania, skrzynia w sportowym samochodzie powinna działać szybciej. Hamulce i Haldex działają wyśmienicie, jednak wymagają studzenia po kilku dynamicznych okrążeniach. Objawia się to miękkim, wpadającym pedałem hamulca i rozłączaniem napędu 4x4. Po trzech okrążeniach z pomiarem czasu mamy zaskakujące dane. Za każdym razem, powtarzalnie ten sam rewelacyjny czas 1 minuta i 2 sekundy. Dla porównania seryjna Toyota GR Yaris, na seryjny oponach robi czas w okolicach 1:01, a Porsche 911 Turbo S (992) lekko poniżej 58 sekund.

Cupra Formentor VZ5 jest oficjalnym samochodem FC Barcelona i Roberta Lewandowskiego. Na cały świat powstanie zaledwie 7 tys. egzemplarzy tego modelu. Do testów od Grupy Bednarek otrzymaliśmy Cupra Formentor VZ5 w unikatowym kolorze Taiga Grey (jeden z 999 sztuk). Dziękujemy za udostępnienie samochodu do testów.

Zapraszamy też do wzięcia udziały w konkursie. Możecie wygrać przejazdy za kierownicą Cupra Formentor VZ5 na Torze Łódź.

https://youtu.be/778MFl7acMI