Każdy kierowca wie, że na drogach, szczególnie w miejscach niebezpiecznych albo podczas trudnych warunków atmosferycznych nie wolno przyspieszać na zakrętach. Nasza codzienna droga do pracy czy na zakupy powinna być podporządkowana tej zasadzie. Na zakrętach raczej zwalniamy. Jednak w przypadku wyścigów samochodowych zbytnie zwolnienie może sprawić, że kierowca straci szansę na wygraną. Dlatego kierowcy biorący udział w wyścigach na torze i innych sportach związanych z prowadzeniem samochodu, powinni wiedzieć jak szybko pokonać zakręt.
Kluczem jest panowanie nad pojazdem, zwłaszcza nad kierownicą, wiedza w którym momencie zwiększyć intensywność zakręcania, a kiedy ją zmniejszyć. Warto też pamiętać, że wchodzenie w zakręt ze zwiększoną prędkością nie jest dobrym momentem do hamowania. Nawet jeżeli coś się dzieje i chcemy zwolnić lub przerwać udział w zawodach powinniśmy hamować na prostej drodze. Pozwala to na większe panowanie nad pojazdem oraz nie stwarza sytuacji, w której stajemy się nagle przeszkodą dla kierowców za nami, zwalniając w nieodpowiednim miejscu. Jest to niby oczywista zasada, a jednak warto o niej przypominać cały czas, bo może kiedyś uratować nam życie.
Szybkie pokonywanie zakrętu może być praktykowane tylko wówczas, jeżeli mamy odpowiednio opanowane pojęcia i zajęcia praktyczne związane z podsterownością i nadsterownością. Dobrze jest poćwiczyć ich opanowanie podczas zajęć na torze samochodowym.