Zapraszamy na premierę nowego odcinka o świadomej i bezpiecznej jeździe samochodem. W tym odcinku powiemy o zasadach jazdy defensywnej.

Nasi instruktorzy opowiedzą i pokażą co to jest jazda defensywna i jak ważne jest stosowanie jej w codziennym ruchu na drogach publicznych.

Zapraszamy na szkolenia bezpiecznej jazdy na Tor Łódź, gdzie dowiecie się w teorii i w praktyce podczas całodniowego intensywnego szkolenia Safe Driver wielu rzeczy na temat świadomej i bezpiecznej jazdy. Trenujemy m.in. na płytach poślizgowych.

Voucher na szkolenia kupicie on-line: https://tor-lodz.pl/sklep

Jazda defensywna to filozofia i nowoczesny, świadomy sposób prowadzenia pojazdu.
Jest najlepszym połączeniem teorii z praktyką.

Sposób jazdy, który bez względów na warunki drogowe, atmosferyczne i zachowanie innych uczestników ruchu – znacząco zmniejsza ryzyko wypadku i stresu.

Niektórzy sądzą, że jazda defensywna to jazda przesadnie powolna, ospała. Nic bardziej mylnego.

To sprawne poruszanie się pojazdem, a pewnych sytuacjach nawet wskazane jest nieco bardziej dynamicznie przyspieszyć, aby odjechać z niebezpiecznej strefy.
Powinniśmy daleko patrzeć czyli „czytać” drogę i zmieniającą się sytuację, oraz rozpoznać potencjalne zagrożenia.  

Dzisiaj przytoczymy kilka podstawowych reguł:
1. Najbardziej fundamentalną zasadą jest utrzymywanie właściwego odstępu w czasie jazdy od pojazdu poprzedzającego. Odległość tę mierzymy jednostką czasu. Bezpieczny dystans na przyczepnej suchej drodze to 3 sekundy.
Zaleta tej metody to stały odstęp bez względu na prędkość. W ten sposób skutecznie zmniejszamy ryzyko uderzenia w tył samochodu jadącego przed nami, gdy ten np. rozpocznie gwałtowne hamowanie, oraz zdecydowanie zwiększamy widoczność drogi. Zyskujemy więcej czasu i przestrzeni na reakcję.
2. Druga zasada to utrzymywanie odpowiedniego odstępu po zatrzymaniu się za innym pojazdem np. oczekując na skrzyżowaniu. Stojąc powinniśmy widzieć całe tylne koła samochodu przed nami i dodatkowo kawałek drogi. Gdy będzie konieczne możemy łatwo ominąć samochód przed nami lub zareagować gdy ten niekontrolowanie będzie się staczał do tyłu. Słysząc i widząc nadjeżdżający z tyłu pojazd uprzywilejowany, sprawnie będziemy mogli zjechać i utworzyć tzw. „korytarz życia” 
3. Kolejna zasada to czekając na możliwość skrętu w lewo np. na skrzyżowaniu, utrzymujmy przednie koła ustawione jeszcze do jazdy na wprost, by uniknąć „wepchnięcia” naszego pojazdu pod samochody jadące z przeciwka w przypadku uderzenia z tyłu. Powinniśmy mieć załączony 1 bieg by mieć możliwość sprawnego odjechania i obserwujemy w lusterku wstecznym co się dzieje za nami.
4. Następna zasada i dobra praktyka to świadomość istnienia „martwego pola” Zarówno boczne słupki samochodu czy lusterka powodują, że nie widzimy wszystkiego. Powinniśmy wyrobić sobie nawyk systematycznego spoglądania w lusterka by kontrolować strefę wokół pojazdu. Unikajmy również jazdy w „martwym polu” innego pojazdu, bo kierowca takiego auta nawet nie wie o naszej obecności. Podjedźmy bardziej do przodu by być widocznym w szybie lub zwolnijmy i odsuńmy się bardziej do tyłu być widocznym w lusterku. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko zajechania nam drogi. 
5. Jeszcze jedna zasada to dojeżdżając do punktu zatrzymania hamujmy w sposób degresywny, czyli rozpoczynamy odpowiednio wcześnie i zmniejszamy siłę nacisku hamulca w końcowej fazie, aby uniknąć ryzyka uderzenia gdyby nawierzchnia okazała się mniej przyczepna i aby nie „straszyć” innych. Powinniśmy być przewidywalni i czytelni. Wczesne rozpoczęcie hamowania poprzez zapalenie światła „stop” w pewnym sensie „wymusza” utrzymanie bezpiecznego dystansu z tyłu, wyciszamy sytuację za nami.

Więcej informacji i możliwości ćwiczenia w bezpiecznych warunkach pod opieką licencjonowanych instruktorów – na naszych szkoleniach w Akademii Bezpiecznej Jazdy TOR ŁÓDŻ.