Tylko nieliczni o tym wiedzą, a ratuje życie!
Światła przeciwmgielne, które każdy z was może włączyć w swoim samochodzie mogą uchronić na drodze przed najgorszym. Niewielu zdaje sobie sprawę z istnienia tego podstawowego wyposażenia samochodu - a jednak według prawa tylne światła przeciwmgielne są obowiązkowe w każdym aucie. Zwłaszcza teraz - jesienią, gdy warunki na drogach są niekorzystne warto szczególnie pamiętać o ich używaniu oraz zachęcać do tego samego innych uczestników ruchu drogowego.
Podczas dzisiejszego szkolenia bezpiecznej jazdy nad Torem Łódź rozpościerała się gęsta mgła. Uczestnicy szkolenia w praktyce mogli przekonać się jak ważna jest zasada zachowania bezpiecznego dystansu do samochodu jadącego przed nami i odpowiednie na daną porę roku opony.
Kiedy widoczność spada poniżej 50m, to apelujemy, żeby jeździć na włączonych tylnych światłach przeciwmgielnych. Każdy samochód z mocy prawa powinien w nie być wyposażony.
Zgodnie z Ustawą z dnia 20 czerwca 1997 r. „Prawo o ruchu drogowym” światła przeciwmgielne powinny być używane w następujących sytuacjach:
1. Przednie światła przeciwmgielne „Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto kierujący pojazdem silnikowym jest zobowiązany:
a) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,
b) poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania”.
2. Zatrzymanie
Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.
3. Tylne światła przeciwmgielne
Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła. (Słupki przy drogach, tzw. kilometrówki, rozstawione są co 100m. Jeśli będąc przy jednym słupku, nie jesteśmy w stanie dostrzec kolejnego, to oznacza, że widoczność jest zbyt mała i powinniśmy włączyć światła przeciwmgielne.)
4. Kręta droga
Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
Szkolenie techniki jazdy na Torze Łódź podczas gęstej mgły - film