Prawidłowe ustawienie fotela w samochodzie jest bardzo ważne. Szczególnie dla osób, które za kółkiem spędzają dużo czasu w ciągu dnia. Kierowcy dojeżdżający wiele kilometrów do pracy, przedstawiciele handlowi czy dostawcy towaru są narażeni na przeciążenie siedząc wiele godzin w aucie. Prawidłowa pozycja za kierownicą pozwala im zachować zdrowie kręgosłupa i lepszą czujność.
Pozycję fotela dostosowuje się do rodzaju samochodu i wzrostu kierowcy. Nie ma możliwości ustawienia jej uniwersalnie. Ważne jest jak siedzi dana osoba. Przede wszystkim nie powinna prowadzić zgarbiona. Nieustanne pochylenie w kierunku kierownicy jest bardzo niezdrowe. Nie tylko po jakimś czasie zaczniemy odczuwać ból kręgosłupa, ale oczy zaczną się szybciej męczyć spoglądaniem na drogę, a całe ciało będzie zmęczone zanim dotrzemy na miejsce. Prawidłowa pozycja za kierownicą powinna polegać na wygodnym oparciu. Kark powinien opierać się na siedzeniu, a głowa powinna być nieco uniesiona. Tak jak byśmy patrzyli na drogę nieco z góry. Dzięki temu nie kierowca nie tylko mniej się męczy, ale ma lepszy zasięg widzenia. Może swobodnie i bez wysiłku kontrolować obraz w lusterkach bocznych. Brak przeciążenia kręgosłupa sprawia, że łatwiej jest też trzymać kierownicę i przerzucać biegi.
Prawidłowej pozycji za kierownicą można się nauczyć. Jeżeli nie mamy pewności jak ją ustawić, najlepiej zapytać specjalisty, np. instruktora podczas kursu. W internecie jest też dostępnych wiele filmików pokazujących jak wygląda prawidłowa pozycja za kierownicą. Kiedy uda się odpowiednio dopasować siedzenie, to sami poczujemy różnicę w komforcie jazdy.