Czy wiesz, że prawidłowa pozycja za kierownicą pozwala lepiej panować nad prowadzonym pojazdem? Dowiedz się jak odpowiednio siedzieć w samochodzie oraz jak trzymać kierownicę, żeby bezpiecznie i wygodnie dojechać do celu.
W ramach szkoleń bezpiecznej jazdy na Torze Łódź kierowcy dowiedzą się między innymi jak siedzieć za kierownicą. Dzięki opanowaniu prawidłowej pozycji za kierownicą będą w stanie bardziej płynnie prowadzić samochód. Pozwoli ona też na lepsze reagowanie w sytuacjach nagłych, takich jak poślizg czy niespodziewany manewr.
Każdy instruktor ci powie, że prawidłowa pozycja za kierownicą zaczyna się od ułożenia fotela. Jeżeli jest on za nisko lub za wysoko, to całe ciało się męczy. Poza tym nie masz odpowiedniej siły nacisku na kierownicę, hamulec czy gaz. Masz też ograniczoną widoczność. Zwłaszcza fotel ustawiony zbyt nisko sprawia, że maska samochodu zasłania ci ważny odcinek drogi. Należy więc wyregulować siedzenie tak, żeby linia wzroku znalazła się mniej więcej pośrodku szyby przedniej. Kiedy siadasz w fotelu, to dociskasz lędźwie do oparcia. Wtedy możesz prawidłowo sprawdzić na jakiej wysokości znajduje się twój wzrok.
Kiedy siedzimy odpowiednio w fotelu, to możemy też sprawdzić czy nie jesteśmy za bardzo odsunięci czy za mocno przysunięci do kierownicy. Najlepiej sprawdzić prawidłową odległość fotela naciskając sprzęgło. Noga powinna być lekko ugięta, ale nie za bardzo zgięta. W żadnym wypadku nie może być też całkowicie wyprostowana. Inaczej nie będziesz miał kontroli nad gazem i hamowaniem w pojeździe. Teraz można ustawić w miarę pionowo siedzenie i zabrać się za ustawienie kierownicy.
Do prawidłowej pozycji kierowcy trzeba dopasować położenie kierownicy. Jeżeli nie jesteś pewien czy masz ją dobrze ustawioną, to zapytaj instruktora jak ją wyregulować. Prawidłowo ustawiona kierownica pozwala bezpiecznie manewrować w trudniejszych sytuacjach na drodze. Ogólna zasada jest taka, że nadgarstek wyciągniętej prawej ręki powinien swobodnie opierać się na szczycie kierownicy.
Ułożenie nagłówka nie jest konieczne, jednak pomaga przy dłuższej jeździe. Natomiast konieczne jest prawidłowe zapięcie pasów, które będzie nas chronić w razie wypadku. Dolna część pasa powinna się znaleźć tuż pod brzuchem, poprzeczna, ściśle przylegać do ciała i być jak najbliżej szyi.